Szkoła Podstawowa nr 6 w Jeleniej Górze nosi imię Włodzimierza Puchalskiego. Położona jest w pięknym miejscu wśród zieleni z dala od ruchliwej ulicy. Przez 45 lat funkcjonowania ,,szóstki” ugruntowała się w Jeleniej Górze opinia o wysokim poziomie dydaktycznym i wychowawczym naszej szkoły.

Nad utrzymaniem i ciągłym podnoszeniu tego poziomu czuwa Dyrektor szkoły, p. mgr Maria Guszała oraz 60 nauczycieli. W placówce uczy się obecnie 564 uczniów. Pracujemy na jedną zmianę. Od pierwszej klasy nauczamy jednego języka obcego (angielskiego lub niemieckiego). Posiadamy dużą świetlicę szkolną, wyposażoną w wiele ciekawych pomocy dydaktycznych, zabawek oraz sprzęt video. Świetlica zapewnia opiekę od godz. 6.30 do godz. 17.00. W szkole funkcjonuje sklepik i stołówka oraz – oferująca dzieciom smaczne i zdrowe obiady. Mamy dwie sale gimnastyczne i dwie pracownie komputerowe. Dysponujemy 4 tablicami interaktywnymi, które regularnie wykorzystywane są przez nauczycieli, co sprawia, że lekcje stają się ciekawsze i atrakcyjniejsze. Dbając o naszych uczniów, umożliwiamy im pozostawienie w szkole podręczników.

W szkole na bieżąco prowadzone są remonty w ostatnim czasie wymieniono podłogę w dużej sali gimnastycznej, odświeżono klasy, szatnie i korytarze. Dzięki pomocy rodziców wyremontowano i wyposażono wiele sal lekcyjnych.

Przy szkole funkcjonuje zespół nowoczesnych wielofunkcyjnych boisk ,,ORLIK” i ,,PLAC ZABAW” sfinansowany w ramach programu ,,Radosna Szkoła”. Nasza szkoła uczestniczy w wielu akcjach i happeningach.
Posiadamy własny ceremoniał uroczystości szkolnych, sztandar, pieśń szkoły oraz logo szkoły. Jesteśmy szkołą otwartą na potrzeby uczniów i rodziców. Udział naszych uczniów w licznych konkursach, zawodach sportowych, turniejach, projektach miejskich i ogólnopolskich daje możliwość
rozwoju i realizacji zainteresowań. Cieszymy się każdym osiągnięciem, bo każde jest skarbnicą doświadczeń. Na terenie naszej placówki prężnie działa Przystań Twórcza, która oferuje naszym uczniom bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych między innymi: zajęcia plastyczne, taneczne, karate, judo
i capoeirę, język angielski i inne. Warsztaty prowadzone są przez pracowników Przystani Twórczej. W naszej szkole odbywają się również zajęcia gry na instrumencie: pianino, skrzypce, keyboard, gitara, klarnet, saksofon, perkusja, akordeon. Lekcje prowadzone są po zajęciach w szkole przez nauczycieli ze Społecznego Ogniska Muzycznego.